top of page

Matematika pirmokui – kaip reikia mokyti?Kai kuriems atrodo, kad pirmos klasės kursas – juokų darbas. Tačiau šiuolaikinės mokymo programos rodo ką kita – jau pirmoje klasėje mokinukai gauna nemažą krūvį ir tiems, kuriems sekasi sunkiau, gali būti sudėtinga. Ypač toks mokomasis dalykas, kaip matematika, kuri tikrai nemažai daliai vaikų yra sunkiau įkandama. Tad kokių priemonių imtis, kad matematika pirmokui būtų kur kas paprastesnė ir suprantama?

Mokomės pagrindų

Pirmoje klasėje vaikai susipažįsta su skaičiais ir pagrindiniais matematikos veiksmais: sudėtimi ir atimtimi. Mokydami vaiką šių dalykų pasitelkite vaizdines priemones – pieštukus, flomasterius, net kaladėles ar kita, kas vaikui patiktų. Tokios vaizdinės priemonės padeda net ir skaičiuojant mintinai. Įsitikinkite – pateikite vaikui paprastą sudėties veiksmą „2+2“ ir tą patį veiksmą kitaip: „du saldainiai plius dar du saldainiai“, nustebsite, kaip lengvai vaikas susidoros su antruoju veiksmu, nors jie yra visiškai identiški.

Reguliarumas

Mokantis matematikos, kaip ir kitų dalykų, labai svarbus yra reguliarumas – kasdien skirkite tam laiko. Nuolatinis kartojimas padeda vaikui geriau įsiminti, suprasti, o tai didina jo paties pasitikėjimą savimi ir motyvaciją.

Matematika pirmokams kasdienybėje

Matematika pirmokams bus kur kas smagesnė, jei nesiasocijuos vien su rašymu ir skaičiavimu sąsiuvinyje ar pan. Juk matematika mus lydi kasdien – parduotuvėje, duodant vaikui pinigėlių pietums, gaminant maistą, beriant sėklas į dirvą, tvarkant vaiko knygas, žaislus, rūšiuojant drabužius ir pan. Perkelkite matematikos mokymąsi ir į kasdienes veiklas, skatinkite vaiką tai pastebėti ir taip šio mokomojo dalyko mokymą paversite įvairesniu ir žaismingesniu.

Mokymas per žaidimus

Matematika pradinukams per žaidimus – vienas iš geriausių sprendimų. Įvairūs konstruktoriai, stalo žaidimai, užduočių knygelės, galvosūkiai irgi yra puikios priemonės mokytis matematikos.

Matematika pirmokui pagrįsta supratimu

Nors pradinukams matematikos užduotys nėra sudėtingos, visgi kai kuriems vaikams tam tikras temas suprasti sunkiau. Daugiau dėmesio skirkite ne tam, kad vaikas „iškaltų“ teorinius dalykus, tačiau tam, kad jis suprastų, kaip gaunamas vienas ar kitas skaičius, kaip atliekamas skaičiavimas.

Skirtingi mokymosi stiliai

Vaikai labai skirtingi ir vienam tinkantis mokymo(si) metodas gali neduoti laukiamų rezultatų, taikant jį kitam vaikui. Tad labai svarbu išsiaiškinti, kaip jūsų vaikas geriausiai įsimena informaciją: išgirstą žodžiu, surašytą ant lapo, nupieštą ar kt. Nustebsite, kaip mokymo(si) rezultatus teigiama linkme gali pakreipti, regis, tokia smulkmena.

Skatinkite skaičių sistemų suvokimą

Gal skamba kiek sudėtingai, bet taip tikrai nėra. Tai lengvai padarysite įtraukdami vaikus į tokias veiklas kaip: apsipirkimas parduotuvėje, konkrečiau – kainų lyginimas, skaičiavimas, grąžos apskaičiavimas; maisto gaminimo procesas – patikėkite vaikui produktų svėrimo užduotis; skatinkite naudotis laikrodžiu ir pažinti valandas, sugalvokite sistemą, kaip vaikui lengviau išmokti laikrodžio pažinimą; fiksuokite oro temperatūrą ryte, dieną, vakare, skaičiuokite jos pokytį ir t.t.

Comments


bottom of page