top of page

Kaip mokyti vaiką pažinti raides ir skaityti – praktiniai patarimaiVaikų mokymas atpažinti raides ir skaityti yra labai svarbus etapas ugdymo procese. Šis procesas daug kam yra vienas pirmųjų žingsnių mokantis, apskritai, o kitiems taps atspirtimi tobulinti pažinimo įgūdžius, atmintį. Nors tai – labai svarbu, tikrai ne visi žino, kaip mokyti vaiką skaityti ir raidžių atpažinimo. Štai praktiški patarimai tėvams.


Rašymo ir raidžių pažinimo pagrindai

Vaikams, raidžių pavadinimų, formų ir garsų pažinimas yra labai svarbus, o dažnai ir pirmasis visos, su raštingumu susijusios raidos, etapas – tolesnio mokymosi pamatas. Paprasčiau galima pasakyti, kad nuo to, kaip vaikas išmoks skaityti ir pažins raides, labai priklausys tolesni jo rezultatai mokykloje.

Mokantis raides reikia įsigilinti į keturis pagrindinius šio proceso elementus:

1. Pačių raidžių atpažinimą

2. Raidžių pavadinimus

3. Raidžių garsų pažinimą

4. Raidžių rašymą


Raidžių atpažinimas ir mokymasis

Jeigu galvojate, kaip mokyti vaiką skaityti, pačioje pradžioje reikia suprasti, kaip mokyti vaiką raidžių atpažinimo.

Vaikai paprastai pradės atpažinti savo vardo raides būdami maždaug dvejų ar trejų metų amžiaus, o raidžių atpažinimo įgūdžiai visiškai susiformuoja ikimokykliniame amžiuje. Tam, kad tai paskatintumėte ir sukurtumėte geriausias sąlygas tobulėti:

· Pradėkite nuo dažnai vartojamų raidžių. Pradėkite mokyti nuo vaikui labiausiai pažįstamų, dažniausiai girdimų raidžių, pavyzdžiui, vardo, pavardės, „A“, „O“, „E“, „I“.

· Didžiosios ir mažosios. Jau nuo pat pradžių mokykite, kad raidės gali būti ir didžiosios, ir mažosios. Dauguma ugdymo specialistų ir tėvelių pastebi, kad efektyviausia vaikus pradėti mokyti tik nuo didžiųjų raidžių.

· Sudėtingoms raidėms skirkite daugiau laiko. Raidėms, kurios gali būti kietesniu riešutu, pvz., "Š", „Ž“, „H“ ir nosinių mokykite atskirai, su didesniu dėmesingumu.


Svarbiausi įgūdžiai raidžių atpažinimui ir skaitymui

Keletas įgūdžių padeda atpažinti raides ir anksčiau išmokti, kaip skaityti:

· Vaizdinių suvokimas (percepcija) – dėlionių dėliojimas, atmintį lavinantys žaidimai ir kortelės padeda vaikams atskirti raides pagal formą ir tipą.

· Girdimasis suvokimas - šį gebėjimą stiprina pokalbiai, skaitymas balsu, eiliavimas/rimavimas ir muzikos klausymasis kartu su vaiku.

· Atminties įgūdžiai - tobulinkite atmintį, susijusią su raidžių bei žodžių atpažinimu. Tai gali būti abėcėlės dainelė, kitos dainos, formų ir spalvų atsiminimas, linksmos frazės apie gyvūnus ir ne tik.

· Kiti įgūdžiai – papildomai lavinti galima mokytis skaityti ir rašyti paraidžiui, dėlioti dėliones ir ne tik.


Vaiko raštingumo ugdymas nuo mažų dienų

Raštingumas atsiranda ir ugdomas jau nuo mažiausių amžių. Tiesa ta, jog tai yra ne tik raidžių atpažinimas. Raštingumas apima žodyną, supratimą sąsajų tarp garsų ir žodžių, rašto, net intonacijų ar perkeltinių prasmių suvokimą. Šiems gebėjimams skatinti:

· Skaitykite balsu. Reguliariai skaitykite knygas, žurnalus, laikraščius, straipsnius ar kitą turinį kartu su vaiku. Leiskite jiems užduoti klausimus, aptarkite skaitomų tekstų turinį bei patys galite klausti vaikų, kad juos įtrauktumėte.

· Rimuokite ir dainuokite dainas. Šia veikla žaismingai supažindinsite atžalas su garsais ir ritmais.

· Daiktų įvardijimas ir įvykių aprašymas. Skatinkite vaiką išreikšti savo mintis ir plėsti žodyną įvardijant daiktus ir aprašant įvykius. Kuo platesnį žodyną vaikas įgys jauname amžiuje, tuo lengviau jam(-ai) bus mokykloje ar užklasinėje veikloje, pritapti naujoje aplinkoje.

Comments


bottom of page