top of page

5 patarimai, kaip išmokti rašyti rašiniusDar nuo ankstesnių klasių mokiniai gauna užduotis rašyti rašinius. Tai – labai svarbu, kadangi svarbiausiame, lietuvių kalbos VBE, būtina parašyti struktūruotą rašinį. Mūsų korepetitoriai nuolat dirba su įvairių klasių moksleiviais, kuriems aktualu kaip išmokti rašyti rašinius. Corepetitus.lt komandos nuomone – svarbiausia yra pasisemti daug žinių bei išmokti jas tinkamai pritaikyti rašinio formate. Štai 5 patarimai, kurie padės pasiruošti lietuvių kalbos rašiniams.


Pradžia - žinių bagažas arba nuo literatūros nepabėgsi

Norite ar nenorite, rašinys vertinamas už tai, kaip gerai sugebate atskleisti temos esmę remdamiesi programoje esančiais arba visuotinės klasikos kūriniais. Dėl to reikia skaityti knygas arba bent jau ištraukas ir susipažinti su svarbiausiais kontekstiniais elementais. Kuo daugiau detalių apie kūrinius žinosite, tuo lengviau bus jas sugretinti su rašinio tema.

Išgalvotos arba silpnos idėjos egzaminuotojų iš karto bus vertinamos prasčiau, tad prieš gilinantis į specifinius dalykus reikėtų susipažinti su kuo daugiau literatūros kūrinių.


Raskite sau patogią rašymo struktūrą

Rašinys turi turėti įžangą, dėstymą (1 arba 2 pastraipos) ir pabaigą – apibendrinimą. Nebūtina visada viską rašyti iš eilės.

Kai kurie mokiniai mėgsta pradėti nuo dėstymo, tada parašo pabaigą ir tik tada kuria įžangą. Taip galima nepamesti pagrindinių minčių ir gražiau susieti savo idėjas.

Kiti mokiniai mėgsta turėti juodraštinį lapelį, į kurį papunkčiui susižymi idėjas, kas po ko turi eiti ir tada tai formuoja į gražius sakinius bei perkelia į galutinį variantą. Išmėginkite kelis variantus ir išmokite rašyti tuo būdu, kuris atrodys patogiausias. Tai bus vienas dalykas, kurį egzamino metu galėsite kontroliuoti ir dėl ko pavyks mažiau blaškytis.


Neskubėkite

Nors tai yra, rodos, savaime suprantama, bet galvojant, kaip išmokti rašyti rašinius, būtina duoti mokiniui laiko viskam įsisavinti. Jeigu stringate ties žodžių kiekiu, galbūt reikėtų galvoti apie tai, kaip susikurti pirminį turinio planą? Galbūt padarote aplaidžias gramatines klaidas, kur praleidžiama raidė? Tada reikėtų rašyti lėčiau ir pradėti nuo juodraščio.

Darant namų darbą galite rašyti ne vienu prisėdimu. Susidėliokite planą, nueikite užkąsti, pasverkite idėjų privalumus ir trūkumus ir šiek tiek apgalvoję, grįžkite bei tęskite darbus arba kiek pakoreguokite kryptį.


Pažinkite rašinių rašymo technologiją

Mokėjimas rašyti rašinius – beveik tas pats, kas mokėti kurti skanius patiekalus virtuvėje. Tai – technologijų išmanymas, įgūdžių turėjimas ir vadovavimasis tam tikru receptu. Keletas smulkių patarimų iš technologinės pusės, kurie padės kaip išmokti rašyti rašinius:

· Nenaudokite citatų, jeigu jų neatsimenate idealiai mintinai. Tokiu atveju geriau perpasakoti;

· Nevenkite į problemą ar klausimą pasižiūrėti iš kelių pusių. Argumentai neprivalo būti tik už ar prieš;

· Per daug nesiplėskite kalbėdami apie autorių, daugiau dėmesio skirkite kūriniui;

· Įžanga turi supažindinti su tolesniu dėstymu;

· Pagalvokite ar jūsų rašinys atsako į pagrindinį klausimą ir ar ištęsi pažadus, kuriuos skaitytojui davėte įžangoje;

· Nevartokite žargono, nebent tai – citata arba būtina temai vystyti;

· Jeigu gavote prastą įvertinimą iš mokytojo mokykloje – išsiaiškinkite, kokius trūkumus jie pastebėjo ir iš karto sėskite prie naujo rašinio su naujomis žiniomis.


Rašykite daugiau nei kiti

Kartojimas ir žinių gavimas iš kompetentingų mokytojų ar korepetitorių gali padėti patobulėti rašymo srityje. Jeigu rašysite daugiau nei kiti ir gausite daugiau grįžtamojo ryšio nei kiti, logiška tikėtis, kad ir patobulėsite daugiau nei kiti.


コメント


bottom of page